prof. dr. Ir. Anton A. Kiss

Profesor de Ingineria Sistemelor de Proces la Delft University of Technology, Faculty of Applied Sciences, Department of Chemical Engineering & Biotechnology, The Netherlands

Domnul Kiss este profesor de Ingineria Sistemelor de Proces la Universitatea Tehnică Delft, din Olanda. Cercetările sale se concentrează asupra ingineriei sistemelor de proces, intensificării proceselor chimice și proceselor de separare. A obținut diploma de licență și masterat ca inginer chimist de la Universitatea Babeș-Bolyai, și un titlu de doctor de la Universitatea din Amsterdam.

Domnul profesor Anton Kiss a primit un număr semnificativ de premii și distincții, astfel: pentru cercetările sale de pionierat, a primit un renumit premiu al Societății Regale (Royal Society Wolfson Research Merit Award), un premiu foarte prestigios care recunoaște meritele pentru cel mai bun tânăr om de știință din Olanda (premiul Hoogewerff Jongerenprijs), premiul AkzoNobel Innovation Excellence Award (pentru cea mai de succes inovație industrială), premiul CHEMCON Distinguished Speaker Award pentru inovatori și liderii științei (IIChE, New Delhi, India), cât și un premiu pentru contribuții inovative recente în CAPE – acordat de CAPE-WP al Federației Europene de Inginerie Chimică (EFCE).

In acelasi timp, este membru în mai multe organizații stiintifice și de experti in domeniu, precum Academia Regală de Inginerie (RAEng), Instituția Inginerilor Chimiști (IChemE), Societatea Industriei Chimice (SCI), Ingineria sistemelor de proces – NL (PSE-NL) și Grupul de lucru EFCE pentru ingineria proceselor, asistată de calculator (CAPE-WP).

Mai multe informații sunt disponibile pe site-ul său personal: www.tonykiss.com