Nicolaie Dragoș

Profesor universitar

Facultatea de Biologie și Geologie l-a premiat în cadrul Galei Absolvenților UBB 2024 pe domnul Prof. Dr. Nicolaie Dragoș.

Absolvent al promoției 1971, domnul Dragoș a dedicat peste cinci decenii Universității Babeş-Bolyai, jucând un rol crucial în educarea și formarea multor generații de studenți. Domnul Profesor Dragoș a fost director al Departamentului de Biologie Moleculară și Biotehnologie și Directorul Școlii Doctorale de Biologie Integrativă. Deschizător de drumuri și vizionar, a generat noi direcții de cercetare și programe de studii în cadrul Facultății de Biologie și Geologie. Astfel, a implementat noi direcții de cercetare privind taxonomia si filogenia moleculară a cianobacteriilor și algelor, a creat si dezvoltat masteratul de Biotehnologie moleculară. A introdus în curriculum discipline noi moderne, cum ar fi Bioinformatica, Structura si evolutia genomului, Biologia celulară și moleculară. Domnul Dragoș a condus doctorate importante în biotehnologiile, fiziologi si biologia moleculara a algelor, a fondat și îngrijit o colecție prețioasă de microalge la facultate care în prezent se află la Institutul de Cercetări Biologice din Cluj-Napoca si este fondatorului grupului de Algologie din cadrul Institutului de Cercetări Biologice. Cu o operă științifică care include 98 de articole și două cărți, și ca membru al Societății Naționale de Biologie Celulară și al Organizației Europene de Biologie Celulară, activitatea sa exemplară este un etalon de excelență și dedicare.