Mardare Oana

Reactor de Creație și Experiment

Oana Mardare a absolvit Actorie la secția Artele Spectacolului a Facultății de Teatru și Film din cadrul UBB, Cluj, în 2009. În 2012 a obținut o diplomă de master la ESTUDIS de Teatro Berty Tovias, Barcelona.  În 2014 a fondat împreună cu actorul Doru Taloș, Reactor, o companie de teatru axată pe sprijinul tinerilor artiști și a dramaturgiei contemporane, urmărind să încurajeze cercetarea și experimentul artistic, libertatea de expresie creativă și dezvoltarea de publicuri în jurul temelor actuale. Atitudinea deschisă și concentrată asupra publicului și a intereselor acestuia au făcut din Reactor un pilon important al comunității creative și teatrale Clujene. Oana s-a remarcat printr-o atenție specială acordată absolvenților Facultății de Teatru și Film, creând o echipă formată majoritar din alumni FTF și întreținând un flux permanent de colaborare și parteneriat cu facultatea. Suntem recunoscători pentru oportunitățile fantastice de practică pe care Oana Mardare și Reactorul le pun la dispoziție studenților noștri. Compania de teatru fondată de Oana și gruparea creativă din jurul acesteia au absorbit într-un mod excepțional forță de muncă în zona creativă a artelor spectacolului, transformând Reactor într-un susținător reprezentativ al eforturilor academice inițiate de Facultatea de Teatru și Film.