Alumni Days @ Facultatea de Fizicã înseamnã, anul acesta, douã acţiuni importante:

• întâlnirea grupului Alumni
  • întâlnirea studenţilor cu Alumni, potenţiali angajatori, pentru a afla oportunitãţi de carierã, poveşti de succes, rãspunsuri la întrebãri.
    Participã la întâlnire:
    • Liviu Chiriac – fizician la Institutul Inimii “NICULAE STANCIOIU”
    • Robert Grasin – Group Leader – Bosch Group Romania
    • Iraida Marginean – profesor de fizicã la Colegiul Naţional Emil Racoviţã
    • Daniel Marconi – cercetãtor ştiinţific la INCDTIM Cluj-Napoca
    • Dorina Rusu Simedru – cercetãtor ştiinţific la ICIA Cluj-Napoca
    • Albert Takacs – Technical Manager & System Architect la Emerson Automation Solutions

Întâlnirea va avea loc pe platforma ZOOM, vineri 11 iunie, între orele 16 şi 18, iar detaliile necesare conectãrii au fost distribuite pe adresa instituţionalã de e-mail (@stud.ubbcluj.ro).

Ce ne dorim:

“Dimensiunea multiculturalã nu este un scop în sine, ci o opţiune asumatã de dezvoltare instituţionalã, prin care UBB creeazã un mediu propice pentru excelenţa didacticã şi de cercetare, pentru generarea de viziune şi de soluţii destinate comunitãţii locale şi societãţii în ansamblu.”
Deşi motorul progresului stã in ştiinţa, interesul pentru fizicã al elevilor romani s-a diminuat in ultimii ani, in mare parte datoritã lipsei de informaţie privind viitorul unui fizician. Dorim sã cream o comunitate puternicã a absolvenţilor Facultãţii de Fizicã, deschisã tuturor celor interesaţi, care prin experienţa şi poveştile lor de viaţã sã ajute efectiv la orientarea studenţilor şi la perpetuarea şi dezvoltarea facultãţii la Universitatea Babeş-Bolyai.

“In science there is only physics; all the rest is stamp collecting.”

Lord Kelvin

Cum poti ajuta?

• prin promovarea facultãtii si a activitãtilor noastre
  • prin programe de mentorat